Konec dotací zlikviduje řemeslné obory

Jihomoravský kraj

Konec dotací zlikviduje řemeslné obory

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) ještě v březnu 2014 propagoval řemesla a lákal žáky do učňovských oborů. O čtyři měsíce později ale stojí za návrhem, který část z nich může zlikvidovat. Soukromé střední školy by podle něho měly i s těmi církevními přijít o dotaci na provoz. Jenže i soukromé vzdělávací instituce nabízejí učňovské obory. Často v regionech, kde stát alternativu nedává. Žáci ve většině takových škol neplatí školné, školy proto závisí na dotacích.

Školné? Naprostý nesmysl! Devadesát procent dotací jde na platy učitelů, zbytek na provoz. Z těchto peněz mají financovat i učební pomůcky, které jsou v případě řemeslných oborů základem.

„Je to přesně jako ve fabrikách. Musí nakoupit dřevo, železo, vybavení pro elektrikáře,“ vyjmenovává Petr Jadrný ze Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. Ředitelé o tom, že by od rodičů začali peníze vybírat, neuvažují. „Není prakticky možné, že by se na zámečníka, autoelektrikáře nebo tesaře vybíralo školné. To je naprostý nesmysl,“ říká Jadrný.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, přihlašte se pomocí e-mailu a hesla svého účtu v MY.TOP 09, nebo se zaregistrujte.

Přihlášení

Přihlašovací údaje jsou společné s portálem MY.TOP 09. Pokud na tomto portále nemáte uživatelský účet, můžete se zaregistrovat zde. Pokud neznáte heslo, můžete si ho nechat obnovit zde.

Registrace

Odesláním formuláře prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováváním těchto osobních údajů pouze pro potřeby politické strany TOP 09 podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
0 příspěvků

Hledáme 1 milión lidí, jako jste vy. Lidí, kteří nepotřebují, aby je stát nebo nějaký novodobý spasitel vodili za ruku, umetali jim cestu a zajistili jim pravidelnou misku krmiva jen za to, že nebudou přemýšlet a nebudou se starat o nic kromě piva a teplé večeře.

Podívejte se na otázky, které řeší váš kraj, a na odpovědi, které vám nabízí kandidáti TOP 09. Vyjádřete svůj postoj k tématům, která vás zaujala, nebo nám napište, čím by se TOP 09 ve vašem kraji měla v příštích 4 letech zabývat.

TOP 09
Doporučit e-mailem